30. výročí sametové revoluce

Tématem letošního projektu Příběhy bezpráví, který pořádá společnost Člověk v tísni, bylo 30. výročí sametové revoluce. V rámci oslav 17. listopadu se deváťáci zúčastnili besedy pro studenty s režisérem a scénáristou Břetislavem Rychlíkem, kterou pořádal KD Strážničan ve Strážnici. Studenti nejprve zhlédli dokumentární film "Totalita a underground" z cyklu "Fenomén underground". Potom se Břetislav Rychlík podělil se studenty o své zážitky z období sametové revoluce a odpovídal na jejich dotazy. Žáci si také prohlédli výstavu pod názvem "Svoboda není samozřejmost". V rámci výuky dějepisu žáci 9. třídy připravili projekt, kdy pátrali ve svém okolí a zapisovali vzpomínky svých rodičů, prarodičů, učitelů o tom, jak prožívali události sametové revoluce, čeho se báli, jaké měli představy o budoucnosti. Vzpomínky přepsali a nalepili na připravený plakát a společně diskutovali o skutečnostech, které zjistili. Žáci se prostřednictvím projekcí dokumentárních filmů a vzpomínek svých blízkých seznámili s naší nedávnou minulostí.

Jitka Rosochová