Podzim na dědině ve strážnickém skanzenu

17. září vyrazili žáci prvních tříd do strážnického skanzenu na program Podzim na dědině. Děti si vyzkoušely spoustu podzimních činností a také se dozvěděly něco o podzimních zvycích. Na prvním stanovišti viděly vyorávání brambor koněm s pluhem, sbíraly je a dávaly do pytle. Na podzim se sklízí také ovocné plody, o kterých nám povídali na druhém stanovišti. Oskeruše, dřín, jeřabiny, kdoule, jablka, trnky jsme prozkoumali všemi smysly a nasáli vůni šlapaného zelí. „Šústání“ kukuřice nebylo pro děti nic nového. Ve Vnorovech se tato tradiční dovednost předává z generace na generaci. Hody a dušičky k podzimu neodmyslitelně patří. Co se o těchto svátcích děje, jak vznikly? Kdo to byl stárek, stárka? Proč jsou hody v každé vesnici v jiný čas? Na tyto otázky nám odpověděli na dalších stanovištích. Vše bylo doplněno ochutnávkou podzimních specialit – podlistníky, vařenými bramborami, dušičkovým pečivem a moštem.

Zpracovala:Michaela Plaširybová