Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka 2020/2021

„Bylo by to pro ostudu, neznat dobře abecedu, bylo by to pro ostudu, písmenek se bát.“ Prvňáčci ze základní školy Vnorovy již celou abecedu znají a písmenek se vůbec nebojí. To prokázali v projektu na podporu čtenářské gramotnosti s názvem Knížka pro prvňáčka, který se uskutečnil ve spolupráci s místní knihovnou. Projekt byl prostoupen celým školním rokem, kdy se děti seznamovaly se známými českými pohádkami, kreslily pohádkové postavy a ilustrace ke knihám, které v průběhu školního roku četly nebo jim je četli rodiče. Seznamovaly se s pojmy autor, ilustrátor, spisovatel. Také alespoň na dálku skrze monitory počítačů nám paní knihovnice Lucie Studénková povyprávěla, jak to v knihovně chodí a jak se máme o vypůjčené knihy starat. Celý projekt vyvrcholil slavnostním dnem 18.6., kdy jsme mohli do místní knihovny přijít, předvést své čtenářské dovednosti a také si vhodnou knihu pro prvňáčka vypůjčit domů na prázdniny. Ještě, než jsme se do kouzelné knihovny podívali, museli jsme splnit několik úkolů. Najít pohádkové postavy, které k sobě patří, poskládat a napsat název známé pohádky, vyluštit pohádkovou křížovku a protrénovat své oči při luštění osmisměrky. Všechny úkoly se nám podařilo splnit a vysloužili jsme si nádherné dárky: knihu pro prvňáčka – První školní výlet od Michaely Fišerové, průkazku do knihovny, záložku, medaili na krk, pamětní list a něco dobrého na zub. Druhá část slavnostního dopoledne se odehrávala v místní knihovně. Paní knihovnice pro nás připravila poutavé povídání o knihách pro děti. Také nám připomněla, jak se v knihovně máme chovat, pravidla pro půjčování knížek a ukázala, které knihy jsou vhodné pro začínající čtenáře. Knihu, která dětem při prohlídce knihovny padla do oka, si mohly vypůjčit domů na prázdniny. A teď už jenom o prázdninách číst a odpočívat.

Zpracovala:  Michaela Plaširybová