IMG

Evropský den jazyků

Datum konání:
26.9.2023
Letos je tomu již 22 let, kdy se z iniciativy Rady Evropy dne 26. září slaví Evropský den jazyků.

Rada Evropy se snaží dělat maximum pro to, aby se 700 milionů Evropanů, kteří žijí v jejích 46 členských zemích, učilo cizí jazyky v jakémkoliv věku, a to jak ve škole, tak i mimo ni. Je přesvědčena o tom, že jazyková rozmanitost je nástrojem pro dosažení většího mezikulturního porozumění a zároveň důležitou součástí bohatého kulturního dědictví našeho kontinentu.

Jazyk může otevřít dveře do jiného světa. Světa, kde můžeme objevovat poklady zemí a kultur, o kterých bychom nikdy nevěděli, že existují, kdybychom nepoužili klíč, který nám jazyk dá. A jedněmi dveřmi se můžeme dostat do místnosti, ze které vede mnoho dalších dveří.

Pro některé jsou jazyky vášní, pro jiné nutností, ale ať už jdeme kamkoli a děláme cokoli, setkání s nimi se nevyhneme.

Tento týden se žáci naší školy v rámci výuky angličtiny a němčiny mohou těšit na rozmanité a zábavné aktivity, které budou sloužit k prohloubení jejich jazykových dovedností.

Mimořádnou příležitost měli žáci 7. třídy, kteří se zúčastnili online setkání s kamarády z Polska. Prostřednictvím konverzačních otázek procvičovali angličtinu, učili své polské kamarády česky a také se naučili několik užitečných polských slovíček. Bylo to skvělé mezikulturní setkání, které obohatilo jejich jazykové dovednosti a posílilo jejich přátelství.

Citát Nelsona Mandely vystihuje to podstatné.

"If you talk to a man in a language he understands, that goes to his head. If you talk to him in his language, that goes to his heart."

(Mluvíte-li s člověkem v jazyce, kterému rozumí, vede to do jeho hlavy. Mluvíte-li s ním ale jeho jazykem, vede to do jeho srdce.)